Bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení získává stálicí na trhu, i když stále přibývá materiálů, ze kterých se ložní povlečení vyrábí. Povlečení z bavlny má spoustu předností, se kterými může trumfnout jakýkoliv jiný materiál. Ne všechna bavlněná povlečení jsou ale stejně kvalitní.

Na co si dávat pozor při nákupu bavlněného povlečení

Bavlněné povlečení je klasikou, se kterou nemůžete udělat chybu. Ne u každého výrobce se však setkáte s požadovanou kvalitou. U bavlněného povlečení udává kvalitu gramáž bavlny. Čím vyšší gramáž, tím je povlečení pevnější a životnější. Všímejte si také toho, zda je povlečení vyrobeno ze 100% bavlny nebo obsahuje umělé příměsi.

Vyžadujte 100% bavlnu

Preferujte raději bavlněné povlečení se stoprocentním podílem přírodní bavlny. Někteří výrobci nabízejí bavlněné povlečení s příměsí polyesteru, tato povlečení seženete zpravidla za nízkou cenu. Příměs syntetické látky obvykle snižuje kvalitu produktu.

Například povlečení z 50 % bavlněné a z 50 % polyesterové může působit chladivě a klouzavě. Polyester do sebe nedokáže nasát vlhkost a každému není příjemné na dotek. V neposlední řadě je otázka životnost. Povlečení s příměsí umělé látky po čase může žmolkovatět a ztratit svůj tvar.

Výhody bavlněného povlečení

 1. Bavlněné povlečení oceníte v létě i zimě

Bavlněné povlečení je výhodné v tom, že se dá pohodlně používat celoročně. V zimě vás příjemně zahřeje, v létě bude dostatečně prodyšné. Vlastnosti přírodní bavlny jsou ocenitelné celoročně.

 1. Bavlněné povlečení je vhodné pro alergiky

Alergie na roztoče dokáže pořádně zkomplikovat život. Roztočům se daří zejména ve vlhkém a teplém prostředí a vyhřátá postel jim vyhovuje. S roztoči si můžete poradit i s klasickým bavlněným povlečením. Bavlněné povlečení na rozdíl od jiných snese praní i na vyšší stupeň.

Boj s roztoči vyhrajete, pokud budete prát povlečení alespoň jednou za 14 dní na stupeň 60 – 90 °C. V této teplotě dochází k likvidaci roztočů i jejich výkalů.

 1. Dlouhá životnost

Bavlněné povlečení od spolehlivého výrobce má velmi dlouhou životnost. Navíc je i odolné, pevné a prodyšné. Ze všech materiálů povlečení má bavlna největší savost, v suchu a pohodlí budete, i když se přes noc trochu zapotíte. Pro lepší zachování barev bavlněného povlečení je vhodné prát je naruby.

Bavlněné povlečení se musí žehlit

Pro někoho může být nevýhodou to, že se bavlněné povlečení po vyprání zmačká a je nutné jej vyžehlit. Žehlení znamená práci navíc, což například u krepového povlečení odpadá. Některé hospodyňky obchází žehlení tím, že bavlněné povlečení po usušení úhledně složí a uloží, čímž pomačkání eliminují.

Sdílejte dále: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Technorati
 • XING

Komentuj