Jak vybrat čističku vzduchu?

Chcete-li zlepšit kvalitu vzduchu ve Vašem bydlení, pak doporučujeme sáhnout po čističce vzduchu. Na trhu existuje však velké množství čističek, které nejsou stejné, proto je jejich výběr poměrně složitější. Před nákupem je důležité sledovat a porovnávat jejich parametry – vzduchový výkon, typ filtrace a její hlučnost.

Čističky vzduchu do bytu nenahradí větrání, avšak během zimního období, kdy místnosti méně větráme, je čistička vzduchu výborným pomocníkem. Díky ní bude vzduch v interiéru neustále čistý a zdraví neškodný.

Kde lze všude čističku použít?

Čističky vzduchu se používají v interiéru. Využít ji nemusíte pouze ve svém bytě, ale také kanceláři nebo restauraci. Pokud si budete vybírat čističku, berte v potaz velikost místnosti a na základě toho se dívejte na její vzduchový výkon. Ten musí odpovídat velikosti prostoru.

Co všechny čistička vzduchu pohltí?

Čističky dokážou pohltit nejenom přítomný prach, ale také pyly, bakterie, roztoče nebo dokonce cigaretový kouř. Čističky pohlcují veškeré nečistoty a bakterie v závislosti na použitých filtrech. Nejvyšší účinnosti dosahují přístroje, které mají soustavu více filtrů (např. filtry uhlíkové, HEPA). Vhodné jsou také čističky, které se kombinují se zvlhčovači nebo ionizátory vzduchu, které plní další funkce.

Výběr čističky

Jak už bylo výše zmíněno, při výběru ideální čističky, je důležité zaměřit se především na její vzduchový výkon, typ filtrace a její hlučnost. Poté, co zohledníte tyto parametry, lze čističku vybírat také podle její pořizovací ceny, životnosti filtrů či dalších nadstandardních funkcí.

Vzduchový výkon čističky

Vzduchový výkon udává množství vzduchu v m3, které dokáže čistička vzduchu přefiltrovat a vyčistit za jednu hodinu. Aby tato čistička splňovala svůj účel, mělo by množství přefiltrovaného vzduchu převyšovat alespoň 1,5 násobku kapacity místnosti. Pořizujete-li čističku vzduchu kvůli alergikovi v domácnosti, pamatujte, že tato hodnota musí být 3krát vyšší.

Typ filtrace u čističky

Kromě vzduchového výkonu je důležité zaměřit pozornost také na použité filtraci. Obecně lze říci, že čím má čistička více stupňů filtrace, tím je lepší. U čističek se můžete nejčastěji setkat s fotokatalitickým, elektrostatickým, uhlíkovým filtrem nebo filtrem HEPA. Na trhu jsou k dispozici také čističky s vodním filtrem, avšak ty nejsou příliš vhodné pro použití do domácnosti, ve které žije alergik.

Hlučnost čističky

Posledním neméně důležitým parametrem u čističky je její hlučnost. Je to z toho důvodu, že v ideálním případě by se čistička vzduchu měla používat také přes noc, a pokud by byla příliš hlučná, tak bychom se při jejím provozu příliš dobře nevyspali. Hlučnost čističky se udává v dBA a odvíjí se od vzduchového výkonu. Pokud je u čističky uvedeno, že její hlučnost v nejtišším režimu přesahuje 30 dB, pak sáhněte po jiné. Mezi bezhlučné čističky se řadí např. ty s elektrostatickým filtrem.

Přítomnosti ionizátoru

U některých čističek bývá uvedeno, že jsou s tzv. ionizátorem. Jedná se o zařízení, které pomocí elektrického výboje ionizuje vzduch. To znamená, že se v čističce zvyšuje množství záporných iontů, které mají příznivý vliv na kvalitu dýchání a lidskou psychiku. Pokud tedy zvažujete koupi přístroje, pak je ideální čistička vzduchu s ionizátorem.

Pokud doma čističku vzduchu ještě nemáte, zamyslete se nad jejím pořízením. Venku sice nijak neovlivníme, co vdechujeme, ale doma to ovlivnit jde. Investujte do svého zdraví a pořiďte si čističku domů.

Sdílejte dále: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Technorati
 • XING

Komentuj