Jak vybrat správnou nemovitost?

Ať už si vybíráte nemovitost k vlastnímu bydlení, nebo pro další pronájem, koupě nemovitosti je opravdu závažný krok. Proto je nutné při výběru postupovat velice obezřetně a brát v potaz určitá kritéria, která vám napomůžou vybrat správnou nemovitost.

Průzkum

Před výběrem nemovitosti je potřeba udělat si potřebný průzkum, to znamená vyhledat si potřebné informace na internetu o konkrétním městě, bavit se s lidmi v dané oblasti a koukat kolem sebe. Průzkum hraje opravdu důležitou roli. Díky průzkumu trhu si vytvoříte nejenom určitý obrázek o dané oblasti, ale také získáte přehled o nabídce a poptávce v dané oblasti.

Lokalita

Ne nadarmo říká jeden americký investor do nemovitostí, že při výběru jsou důležité jen 3 věci – lokalita, lokalita, lokalita. Je to z toho důvodu, že i když je nemovitost sebevíc krásnější, kvůli špatné lokalitě má nižší hodnotu než hůře vypadající dům ve správné lokalitě.

Při výběru vhodné lokality rozhoduje několik faktorů:

 • Dané místo by mělo být napojeno buď na rozvíjející se město, nebo tato oblast v něm přímo leží.
 • V místě je dobrá dopravní dostupnost a dostupná hromadná doprava.
 • V blízkosti je dostatečná občanská vybavenost jako mateřská a základní škola, doktor, pošta, banka, obchody se základním zbožím, kadeřnictví, restaurace atd.

Lokalita je opravdu velice důležitá, proto danou nemovitost vybírejte opravdu obezřetně. V případě pořízení nemovitosti ve špatné lokalitě dochází k pomalejšímu růstu ceny, než u nemovitostí, které jsou v rozvíjející se lokalitě.

Stav nemovitosti

Druhou důležitou věcí, která stejně jako lokalita ovlivňuje cenu nemovitosti, je její stav a správa. Pokud nejste člověk, který rozumí stavebním věcem, pak je potřeba konkrétní nemovitost projít se stavebním inženýrem. Ten zhodnotí stav nemovitosti z hlediska opotřebení a také budoucích nákladů na renovaci.

Při výběru bytu je důležitý celkový stavebně technický stav. Během prohlídky si byt pořádně prohlédněte a zaměřte se na detaily. Zjistěte si, v jakém stavu nemovitost je, jak je stará, zdali na ní proběhly nějaké rekonstrukce, jak vypadají stoupačky, jádro bytu, podlahy, sklep, střecha atd.

Vybrat rekonstruovaný nebo starší byt?

To záleží na každém z vás. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Byt v původním stavu lze pořídit levněji, než ten rekonstruovaný, a můžete si ho upravit přesně podle vašeho vkusu. U takovýchto bytů však počítejte s dalšími investicemi.

Pokud nechcete další starosti spojené s rekonstrukcí či nevydávat další peníze, lze si pořídit zrenovované bydlení. Pořízení takového bytu však vyjde o něco dráže, než byty, které rekonstrukcí neprošly. U zrekonstruovaného bytu se musíte také smířit s předchozím vkusem bývalých majitelů. Na trhu lze najít i takové byty, které prodávající nabízejí i s vybavením.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Pokud jste se rozhodli pro koupi bytu, měli byste si dát pozor na následující body:

 • Vlastnictví – Než si začnete byt vybírat, zamyslete nad tím, jakou nemovitost chcete koupit. V České republice si můžete vybrat mezi družstevním bytem nebo bytem v osobním vlastnictví. Družstevní byt má sice nižší pořizovací cenu, avšak nikdy se nestanete vlastníky nemovitosti. Nemůžete si na něj vzít ani hypotéku. Koupě bytu v osobním vlastnictví je sice dražší záležitostí, ale po uskutečnění této koupě se stáváte jediným vlastníkem a můžete s ním nakládat podle sebe.
 • Nahlédnutí do katastru nemovitostí – Pokud máte vyhlídnutý byt, podívejte se do katastru nemovitostí. Díky nahlédnutí zjistíte to nejdůležitější o konkrétní nemovitosti – tedy, kdo je skutečným majitelem, zda není nemovitost zastavena či na něm nejsou věcná břemena. Navíc předejdete také případným problémům spojeným s tím, že dáte peníze někomu, kdo danou nemovitost nevlastní.
Sdílejte dále: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Technorati
 • XING

Komentuj