Repasované počítače

Každý jistě někdy o tomto pojmu slyšel, nebo viděl lákavý inzerát na pořízení repasovaného počítače. Účelem tohoto článku je objasnění toho, co repasovaný počítač je a není, dále proč a pro koho je výhodně si jej pořídit. Je jistě vhodné věnovat repasovaným počítačům prostor, jelikož je odhadováno, až deset procent prodané výpočetní techniky na světě repasované.

Použité není repasované

Pokud se domníváte, že každý použitý počítač je automaticky repasovaný, není tomu tak. Ano, repasované počítače jsou v drtivé většině případů použité, nicméně to, co je odlišuje od použitého zboží z druhé ruky je skutečnost, že byly profesionálně zkontrolovány a odzkoušeny. Rovněž každý takto označený stroj je prodáván se zárukou. Tyto dvě skutečnosti jsou pro repasované počítače typické.

Typickým zdrojem, odkud se repasované počítače získávají, jsou firemní provozy. Když je periodicky obměňováno počítačové vybavení, bývají plně funkční počítače vyřazeny z evidence a odprodány. Takto vyřazené stroje jsou ideální k repasi. Každý počítač projde důkladnou inspekcí, v případě zjištění závady je tato opravena.

Samotný servis stolních počítačů spočívá v opravě, výměně či doplňováním jednotlivých komponentů. Máme na mysli především paměti, pevné disky, mechaniky a zdroje. Určité opravy lze rovněž dělat i na základní desce, kde především starší desky mívají problémy s kapacitami.

Procento reklamací repasovaných počítačů je v porovnání s novými výrobky přibližně stejné, jelikož se jednalo původně o kvalitní kancelářské počítače. Současné výpočetní technice často potřebná kvalita zpracování chybí. Navíc se jedná o již zaběhlé přístroje, které často trpí menší poruchovostí než přístroje nové.

Komu se repasovaný počítač vyplatí?

Nyní se dostáváme k důležité otázce. Komu se vyplatí nákup repasovaného počítače? Rozhodně se vyplatí, ale jen někomu. Velice záleží na účelu používání. Jinými slovy je nutné si stanovit, co od budoucího počítače očekáváte.

Pokud potřebujete levný stroj, který zvládne běžnou kancelářskou práci a připojení k internetu nebo druhý počítač do domácnosti, pak se jistě jedná o zajímavou alternativu. Tyto levné notebooky jsou vhodnou volbou pro každého nenáročného uživatele s omezeným rozpočtem.

Pokud jste však milovníky hraní, pracujete s náročnými grafickými programy a Váš rozpočet počítá s vyšší sumou, poohlédněte se jinde. U každého prodejce výpočetní techniky si můžete nechat sestavit počítač na míru nebo si vybrat z již připravených sad. Zcela jistě si tak vyberete vhodný stroj pro Vaše účely.

Pozor při výběru firmy

Samozřejmě je nutné být při výběru použité techniky opatrný. Je totiž velký rozdíl mezi skutečně repasovaným počítačem, který byl otestován, vyčištěn a je prodáván se zárukou. A strojem ze zastavárny nebo bazaru s nejasným původem a bez záruky. Při koupi na prodejně je dobré si počítač nechat předvést a přesvědčit se o jeho funkčnosti.

Nyní již víme, co je repasovaný počítač a jaké výhody jeho koupě přináší, oproti bazarovému zboží. Pokud od počítače požadujete vysoký výkon a nejmodernější technologie, rozhodně Vás neuspokojí.

Na druhou stranu jsou uživatelé, kteří požadují pouze základní výbavu pro běžné užívání. Pro ně je repasovaný počítač vhodnou volbou, jelikož za relativně malé peníze mohou dostat hodně muziky, to vše navíc se zárukou a jasným původem.

Sdílejte dále: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Technorati
 • XING

Komentuj