Výběr dřevěné podlahy v Praze

Dřevěné podlahy patří mezi podlahové krytiny, které díky svému přírodnímu charakteru, různorodosti či velké škále barev navozují v interiéru pocit harmonie a tepla. Podlahy ze dřeva jsou vhodné zejména do obytných prostor, kanceláří či jiných objektů s menším zatížením, aby se prodloužila co nejvíce jejich životnost.

Vlastnosti dřevěných podlah

Trvanlivost dřevěné podlahy je zejména spjata s tvrdostí dřeva. Čím je dřevo tvrdší, tím se snižuje riziko mechanického poškození. Dřeviny se rozdělují podle tvrdosti na:

 • Tvrdé – do této kategorie spadají stromy jako dub, buk, ořech, javor, jasan, jabloň, hruška, švestka, akát, habr,
 • Středně tvrdé – jsou např. kaštan jedlý, platan, líska, jilm,
 • Měkké – za měkké dřeviny se považují stromy jako bříza, olše, modřín, jalovec,
 • Velmi měkké – do velmi měkkých dřevin se řadí smrk, jedle, borovice, lípa, vrba, topol.

Výhody dřevěných podlah

Dřevěné podlahy mají dobré tepelně izolační vlastnosti a dostatečnou tepelnou průchodnost, takže jsou vhodné i do místností se zavedeným podlahovým vytápěním. Dále mají podlahy velice dobrou elasticitu, a tak chrání končetiny při chůzi a nárazech. Na rozdíl od podlah s umělými hmotami dřevěné podlahy minimálně nabíjí statickou elektřinou, proto nepřitahují prach ani jiné alergeny a tím jsou vhodné především pro alergiky.

Nevýhody dřevěných podlah

Dřevěné podlahy mají jako každý materiál i své nevýhody. První z nich je pořizovací cena, která se odvíjí od materiálu podlahy. Na trhu jsou k dispozici i levnější varianty dřevěných podlah, ty jsou však vyrobeny z měkčího dřeva, které se pak může snáze poškodit.

Další nevýhodou je náchylnost podlah na kolísání teploty a nadměrnou vlhkost. Kvůli vlhkosti může dřevo změnit svůj tvar, mohou vzniknout spáry či dokonce se dřevo může zkroutit. Během zimy má podlaha tendenci sesychat. Tomu lze však zabránit zvlhčováním vzduchu v dané místnosti. Ideální teplota pro dřevěné podlahy je kolem 18 – 22 stupni a ideální vlhkost okolo 55 – 65 %.

Životnost dřevěných podlah

Životnost dřevěné podlahy se odvíjí hlavně od zvoleného materiálu. Obecně však dřevěné podlahy mají opravdu dlouhou životnost, v některých případech vydrží až po generace. Aby však dřevěná podlaha vydržela co nejdéle, musí jí být poskytnuta správná péče a údržba.

Na co si dát pozor?

Kvalitu podlahy ovlivňuje především vlhkost a teplota v místnosti, kde je podlaha položena. Při špatné teplotě a vlhkosti se časem na podlaze mohou objevit různé nerovnosti. Naopak při nízké vlhkosti se mohou vytvořit na podlaze zase nežádoucí spáry.

Dalšími nepřáteli podlahy jsou různé hrubé nečistoty a písek, které mohou podlahu poškodit či poškrábat. Podlaha může být poškozena i nohami od různého nábytku (např. židlí, stolů, skříní aj.). Nohy nábytku je nutné podlepit nějakým měkkým materiálem, aby nedošlo k mechanickému poškození podlahy. V případě, že máte v místnosti kolečkovou židli, doporučuje se pod ní pořídit speciální vinylovou podložku nebo alespoň koberec.

Pokud dojde k poškození podlahy, lze ji na rozdíl od ostatních typů podlah přebrousit a zrenovovat. Vždy si vybírejte osvědčené firmy, které mají zkušenosti a dokážou Vám poradit při výběru dřevěné podlahy. Praha a okolí je takových firem plná, ale buďte vždy obezřetní.

Péče a údržba dřevěných podlah

Dřevěné podlahy jsou nenáročné na údržbu. Při běžné a pravidelné údržbě stačí podlahu setřít suchým hadrem nebo vysát vysavačem, který je vhodný pro dřevěné podlahy. Na podlahu lze použít i navlhčený mop, ale jen tehdy, pokud je pořádně vyždímán a ke stírání je použita pouze čistá voda. Pokud by podlaha zůstala mokrá, pak by voda zatekla do spár a mohlo by dojít k jejímu poškození.

V případě silného znečištění podlahy lze použít k čištění mýdlovou vodu nebo roztok vody a octa. Po odstranění nečistot se podlaha přetře ještě vlhkým hadříkem a poté se nechá důkladně vysušit.

Povrchová úprava dřevěných podlah

Běžná a pravidelná údržba dřevěné podlahy však nestačí. Podlaha po několika letech potřebuje renovaci, tedy úplné přebroušení podlahy a následné nalakování. Životnost podlahy lze prodloužit používáním speciálních leštěnek určené na dřevěné podlahy. Díky leštěnkám podlaha vydrží déle a navíc i lépe vypadá.

Pokud uvažujete o pořízení dřevěné podlahy, obraťte se na Czech deco team (sdružení 19 výrobců a dovozců působících v České republice), který Vám nabídne podlahoviny vždy dle nejnovějších evropských trendů a dokáže uspokojit Vaše jakékoliv přání. Nebo lze navštívit dřevěné podlahy Praha, kde si můžete vybrat z velkého množství podlahových krytin.

 

Sdílejte dále: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Technorati
 • XING

Komentuj