Výběr koberce do domácnosti

Koberce jsou velice oblíbenou podlahovou krytinou, neboť patří mezi nejpříjemnější podlahové povrchy, které mají řadu výborných vlastností.

Vlastnosti koberců

Koberce plní v místnostech několik funkcí. Pohlcují zejména prach a nečistoty. Dále při chůzi pruží, tlumí zvuk, mají dobré izolační vlastnosti a zlepšují celkovou akustiku v místnosti. Koberce mají rovněž estetickou funkci, dokážou v bytě navodit útulnou atmosféru.

Druhy koberců

Rozlišujeme 4 základní druhy koberců, které se od sebe liší technikou konstrukce. Jedná se o:

 • Tkané koberce – jsou z druhů koberců nejkvalitnější. Tkané koberce se vyrábějí buď ručně, nebo strojově. Tento druh koberců se perfektně hodí k prkenným podlahám, keramickým nebo cihlovým dlažbám. Dále je vhodný pro použití v ložnici, předsíni, ale i v koupelně.
 • Všívané koberce – se vyrábějí všíváním příze do podkladové tkaniny. Hlavní předností těchto koberců je jejich jemnost. Všívané koberce se dělí dále na smyčkové a stříhané koberce.
 • Vpichované koberce – jsou vyráběny z recyklovaného materiálu stejnou technologií jako koberce všívané. Vpichované koberce však mají na rozdíl od těch všívaných nižší kvalitu. Tento druh koberců je vhodný pro použití do prostor s vysokým provozem (např. kanceláře, školy, prodejní prostory atd.).

Rozdělení koberců podle materiálu

Materiál koberce hraje při výběru důležitou roli. Na výběr máme prakticky ze tří možností. Buď si můžeme vybrat koberec z přírodních vláken, syntetických vláken nebo jejich kombinací.

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou vyrobené ze syntetických materiálů. Mezi základní materiály se řadí polyamid, polyester, polypropylen a polyakryl. Mezi výhody syntetických koberců patří zejména nízké provozní náklady a tedy i nižší cena oproti kobercům přírodním. Jejich nevýhodou je však životnost, náchylnost a poškození vlákna v místnostech s vysokým zatížením.

Koberce z přírodních vláken

Koberce vyrobené z přírodních vláken mají perfektní izolační vlastnosti, jsou příjemné na dotek, dokážou se při zatížení regenerovat a jsou odolné proti znečištění. Celoplošné přírodní koberce dokážou regulovat vlhkost v místnosti a naopak v suchém prostředí vlhkost dodat. Nevýhodou tohoto druhu koberců je jejich vyšší cena a jsou náročnější na údržbu. Nejčastěji se používají přírodní materiály jako přírodní hedvábí, bavlna a vlna.

Kombinované koberce

Kombinací přírodních a syntetických vláken vznikne velice odolný, trvanlivý a pružný koberec. Kombinované koberce vyrobené z obou materiálů přejímají v různé míře dobré vlastnosti z přírodních i syntetických koberců.

Hustota a výška vlasu koberce

Hustota a výška vlasu určuje životnost každého koberce. Koberce, které mají vyšší počet vláken na metr čtvereční, jsou vhodné pro použití do prostor s vysokým zatížením (např. do kuchyně, na chodbu, do obývacího pokoje, dětského pokoje apod.). U výšky koberce je tomu naopak. Čím je vlas vyšší, tím je koberec náročnější na údržbu.

Celoplošný nebo kusový koberec?

Celoplošné koberce (neboli koberce metráž) se používají pro pokládku v celé místnosti. Tento druh koberců patří mezi velmi oblíbené podlahové krytiny.

Kusové koberce se používají jako doplněk k jiným druhům podlahových krytin. Tento druh koberců chrání před poškozením podlahu a používá se pro zútulnění interiéru. Nevýhodou těchto koberců je jejich náchylnost a postupné opotřebování okrajů.

Dětské koberce

Dětské koberce patří do specifické kategorie, u kterých hraje důležitou roli jejich vzor. V současné době můžete vybírat z velkého množství vzorů a barev. Dětské koberce by měly být vyrobeny z kratšího hustého vlákna. Některé dětské koberce jsou vybaveny protiskluzovou podložkou, která zabrání případným nepříjemným pádům.

Zátěžové koberce

Zátěžové koberce jsou podlahovou krytinou, která je určená pro pokládku do prostor s vysokým zatížením. Tento druh koberců je velice odolný proti zničení, poškození či opotřebení. Zátěžové koberce se hodí zejména do místností s vysokým provozem (např. do obchodů, kanceláří, škol, chodeb apod.).

Sdílejte dále: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Technorati
 • XING

Komentuj